Mittetulundusühing Viljandimaa Singel
E: viljandimaasingel@gmail.com
M: 5330 1207
Ringide tutvustus
Vaba aja tegevustes osalemine julgustab teenusesaajaid aktiivselt osalema kogukonnas pakutavatel üritustel. Vaba aja tegevused aitavad vähendada stressi, suurendada üldist heaolutunnet, saada uusi sotsiaalseid kontakte, arendada ja kasutada erinevaid oskusi, suurendada eneseusaldust ja parandada enesehinnangut. Osalemine kogukonna üritustel aitab rakendada õpetatud või treenitud oskusi.
Vaba aja tegevusi võib jaotada:
Aktiivsed tegevused- Aitavad parandada funksionaalseid oskusi (lihasjõudlus, tasakaal, koordinatsioon, liikuvus, painduvus). Kui õppida uusi oskusi ja modifitseerida vanu, siis võib kompenseerida neid oskusi, mis on kadunud. Aktiivsed tegevused võivad olla sport ja meeskondlikud spordialad (pallimängud), bowling, ujumine, aeroobika, jooga, jõusaalitreening, kepikõnd, aiandus jne.
Passiivsed tegevused- Aitavad vähendada stressi ja parandada motoorset funksioneerimist. Passiivsed tegevused on lugemine, lauamängud, kirjutamine, käsitöö, filmide vaatamine, arvutimängud jne.
Loovad tegevused- Igasugune loov tegevus õpetab suhtlemist, tunnete läbitöötamist, eneseteadvustamist ja impulsside kontrollimist. Loomeprotsess on hinge ja vaimu jaoks parandava toimega. Spontaansus ja erutusseisund on omavahel seotud, mida suurem on ärevus, seda vähem on inimene spontaanne ja vastupidi. Loovust arendades on võimalik ka ärevusega paremini toime tulla. Eesmärgiks on negatiivsete emotsioonide läbitöötamine, eneseväljenduse kaudu muutuse tekitamine käitumuslikes ja mõtteprotsessides. Siia alla kuuluvad fotograafia, biblioteraapia, tants, draama, muusika, laulmine, käeline loovtegevus jne.
LOOVAD TEGEVUSED
Vaimse tervise töötuba
Juhendaja PEEP RAJU
Avatud täienev grupp, mis toimub 2 korda nädalas.
Avatud dialoogi meetodil põhinev grupinõustamine, mis aitab inimestel usalduslikus keskkonnas ennast vabalt väljendada. Rühmareeglitega tagatakse konfidentsiaalsus ja grupiliikmed suhtuvad üksteisesse lugupidavalt. Avatud dialoog võimaldab saavutada unikaalseid vestlusi, mis koondavad vaimse tervise raskustega inimese ja tema võrgustiku ressurssid ning loovad selle kaudu võimaluse positiivseks muutuseks. Rühmatöös tegeletakse osalejate eneseanalüüsiga ja grupiliikmete vahel toimub kogemuste vahetamine. Grupi koostoime mõjutab iga indiviidi tervenemist. Grupinõustamine sobib hästi uute teadmiste omandamiseks, sest iga grupiliige toob rühma unikaalse kogemuse
Grupinõustamine on efektiivne
*kohaldatav erinevatele teemadele
*grupi koostöö
*toetava iseloomuga
*saab uut teavet
*inimestevaheline õppimine
*võimaldab sotsiaalset suhtlemist
*teiste pealt õppimine
*sügavad sisemised äratundmised
*loob uusi seoseid välise maailmaga
Biblioteraapiaring
Juhendaja MARIA TEIVERLAUR
Avatud täienev grupp, mis toimub 2 korda kuus
BIBLIOTERAAPIAS TEGELETAKSE kirjandusega, mitmesuguste tekstidega, mis võivad olla kirjalikud, suulised, elektroonilised. Lisaks kasutatakse ka oma poolt loodud tekste, et suurendada sõna ravivat mõju inimesele.
BIBLIOTERAAPIA EESMÄRK on laiendada arusaamist oma probleemidest ja elust, leida võimalusi eneserealisatsiooniks ja langetada psüühilist pinget.
BIBLIOTERAAPIA TULEMUSEKS on uued teadmised, mis aitavad reguleerida oma emotsioone, paremini mõista teisi ning kohaneda ümbritsevaga ja muudavad enesetunde paremaks.
Fotoring
Tegevused
Juhendaja ERI PISAREV
Avatud täienev grupp, mis toimub 2 kord nädalas .
Fotograafia ei ole ainult sündmuste dokumenteerimine ja inimeste jäädvustamine.
Ta aitab inimesel end loominguliste tegevuste kaudu väljendada oma mõtteid, meeleolusid, ka arvamust asjade, inimeste ja paikade kohta. Fotograafia aitab avastada varjatud võimeid ja säilitada positiivset ellusuhtumist. See aga teeb teise inimesega suhete sõlmimise lihtsamaks.
Loominguprotessi käigus nihkub fookus ebamugavustundelt loometegevusele, praktiline tegevus julgestab oma kogemuse üle mõtisklema. Fotograafia stimuleerib inimese väljendusrikkust ning võimaldab üle saada vaimsest või füüsilisest ebamugavustundest põhjustatud inertsusest ja liikumatusest, väljendada oma identiteeti ning omandada enese ja teiste vaatlemise oskusi.
Eesmärk
Parandada eneseteadvust ja eneseväärikust. Arendada kognitiivseid, emotsionaalseid, suhestumis- ja posturaalseid võimeid.. Märgata loovust ja kutsuda esile loomingulist inspiratsiooni.
Oodatavad tulemused (mõju osalejale)
Paranenud enesehinnang ja eneseväljendusoskus, saadud loomingulisi ja eduelamusi ning kogetud uhkus- ja heaolutunnet. Fotograafia võimaluste kasutamine tunnete, mõtete ja kogemuste väljendamiseks. Osatakse emotsioone reguleerida, sest looming teeb sisemaailma nähtavaks.
KÄELINE LOOVTEGEVUS
Avatud ateljee
Loovus, see on tervis (A.Maslow)
Tegevused
Juhendaja AIME ADLER
*Kunstiline käeline tegevus visuaalkunstiteraapia võtteid kasutades
*Maalimine, joonistamine
*Näituste väljapanek
Juhendaja LIILI PUHU
*Meisterdamine
*Kunstkäsitööring
Avatud täienev grupp, mis toimub 4 korda nädalas , kunstkäsitööring 1x kuus
Loomingulisse töötuppa sobivad inimesed, kellele on meeltmööda käeline tegevus ja kunstivahenditega katsetamine, eneseavastamine läbi mängulise loomingu turvalises grupikontekstis. Osaleja eelnevad kunsti- ja käsitööalased oskused, võimed ja anne pole vajalikud. Lähtume mõttest, et loomislust on igaühele loomuomane ja tervendav omadus, mida tasub arendada.
Eesmärk
Avastada loovus iseendas ja lasta selle segamatult voolata. Loovtegevuse eesmärk ei ole suunatud tulemusele vaid protsessile . Lähtume tegevusteraapia filosoofiast, kus inimest nähakse aktiivsena, kollektiivsena, elamusi otsivana ja tegutsemist vajavana. Arvestame iga osaleja individuaalset taset ja ealisi iseärasusi.
Loovuse ja eneseväljendusoskuste areng. Looming on eneseabivahend ja stressiga toimetuleku allikas. Suureneb selgus mõtetes ja tunnetes, tekivad uued teadmised enda kohta, paraneb teistega suhtlemise- ning isiklike valikute tegemise julgus. Leida üles sisemine rõõm ja midagi luues seda rõõmu teistelegi pakkuda. Võimalus säilitada või luua uusi suhteid, hoolida ja armastada.
Oodatavad tulemused (mõju osalejale)
-
õpib kasutama ja tundma erinevaid kunstivahendeid
-
loovuse kasv soodustab toimetulekut ja kohanemist uues olukorras
-
positiivne tagasiside toetab inimese enesekindluse suurenemist, enesega rahulolu kogemist
-
meeldiv tegevus ja ohutu keskkond soodustab lõõgastumist, sest osalejat tunnustatakse tingimusteta, peetakse väärtuslikuks just sellisena nagu ta on, ilma nõudeid esitamata.
MUUSIKA
pakub võimalust jõuda iseendani. Muusika oma väljendusvahendite rikkuses saab olla abiks emotsioonide tasakaalustamisel ning sisemise harmoonia leidmisel.
Pilliring
Rõõm muusikast. Maailm on täis imelist muusikat ja see kutsub meid.
Tegevused
Juhendaja HEIDI OJA
-
Õpitavad pillid :plokkflööt, kitarr, süntesaator, ksülofon, trumm
-
Õppimine toimub individuaaltundides (1 kord nädalas, tunni kestus 45 mimutit ), oskuste edenedes ka harjutused ansamblis (soolo ja ansamblimäng)
Õpitakse noodikirja, solfedžot, muusikalisi väljendusvahendeid ( rütm, tempo, meloodia, dünaamika, harmoonia, õigeid mängulisi võtteid )
Repertuaariks rahvaviisid, omalooming, klassikaline muusika
Eesmärk
-
Enesetunnetuse, mälu, kuulmismeele, rütmitunde arendamine
-
Õppijates- tegelejates süvendatud muusikahuvi äratamine
-
Loova musitseerimise, omaloomingu julgustamine
-
Edendada saavutatud oskustes leida sobiv muusikaline väljendusviis
-
Areneda ansamblimängu oskustes ning ka sooloesinemistes
-
Rikastada tundemaailma ühise musitseerimise kaudu, kujundada sotsiaalseid oskusi
-
Arendada teadmisi noodiõpetuse põhitõdedest
Oodatavad tulemused (mõju osalejale)
-
Õppija- tegeleja oskab mängida lihtsaid õpituid lugusid noodist või peast
-
Suudab iseseisvalt aru saada, ära õppida, lihtsama muusikapala
-
Tunneb noote, rütme õpitupiires
-
Suudab mängida ansamblis
-
Muusika harrastus ja pillimäng on meeldivad kaaslased nii koduses ringis kui ka väljaspool
Laulmine
.
Tegevused
Juhendaja ENE RAJU
Avatud täienev grupp, mis toimub 1 kord nädalas
-
Laulutunnid individuaalselt
-
Laulutunnid rühmas.
-
Muusikateraapia individuaalselt
Kontsertide ühiskülastused
Individuaalsetes laulutundides õpitakse laule inimese oma valikul ja vastavalt inimese enda võimetele.
Rühmas õpitakse seltskonna- ja rahvalaule, räägitakse laulude autoritest ja laulude saamisloost. Kuulatakse muusikat tutvudes erinevate muusikastiilidega ja hiljem arutatakse kuuldu jooksul tekkinud tunnetest ning mõtetest teiste rühma liikmetega.
Muusikateraapia individuaaltundides õpitakse lõõgastuse ja meelerahu saavutamise tehnikaid.
Külastatakse koos kontserte.
Eesmärk
Isiku personaalsete lauluoskuste arendamine ja oma repertuaari laiendamine.
Muusikalise huviga tegelemine, eneseväljendusoskuste arendamine
Endast ja kaaslastest arusaamise ja suhtlemise arendamine.
Oodatavad tulemused (mõju osalejale)
Muusikaliste sündmustega kursisolemine, ühiskonda integreerumine.
Parandab suhtlemis- ja eneseväljendusoskused. Inimene julgeb ja saab hakkama rääkimisega ja laulmisega teiste tähelepanu all. Osaleja julgeb rääkida teistele oma tunnetest ja ettekujutustest seoses saadud muusikalise kogemusega.
Paranevad üksteise kuulamis- ja märkamisoskused. Muusikateraapia rakendamisel muutub inimene rahulikumaks ja tasakaalukamaks
DRAAMA
Teater
Mängult ja päriselt.
Teater on oma olemuselt mäng, sest toimub dünaamiline kohtumine seesmise( mõtted ja tunded) ja välimise tegevuse vahel. Mäng on inimliku kultuuri tuum. Vaba mängu olemasolu on aju arenguks vältimatu ( M. Bergström ).
Tegevused
Toetus sotsiaalseks toimetulekuks, sealhulgas enesest teadlikuks saamine- minateadlikkuse areng. Ettevalmistus suuremaks iseseisvumiseks (erinevate rollide harjutamise kaudu). Draamategevus ja mäng on omavahel tihedalt seotud, mõlemad on kujutlusel põhinevad tegevused. Tegemist on protsessidega, mille juures pole oluline tulemus, rahulolu saadakse protsessist endast. Draamategevus hõlmab endas pantomiimi, karakteriseerimist, draamamänge, improvisatsioone, dramatiseeringuid. Väga olulised on dramaatilised efektid- pinge, vastuolu, tähendamissõnad, pildid, rituaalid, rütm, valgus, heli, teksti sügav tähendus, kostüümid. Sobib igas eas inimesele, kes soovib olla koos kindla grupiga oma muredes ja rõõmudes, armastab tegutseda ja mängida, soovib muutuda loovamaks ja spontaansemaks.
Eesmärk
-
anda teadmisi ja tutvustada teatrimaailma
-
õppida läbi erinevate rollide tunnetama elu teatris ja teatrit elus
-
osalejate kompleksne arendamine- eelkõige loovuse arendamine, kuna teater sisaldab sünteesi -
-
sõna, liikumine, värvid, muusika, fantaasia, kujutluspilt, emotsionaalsus, koostöö, usaldus enese ja teiste vastu, empaatiavõime jne.
-
anda kogemusi teatritegemises osalemiseks
-
parandada grupisuhtlemiseoskuseid, enesevaatlus- ja peegeldamise võimet ning üldist analüüsivõimet
Oodatavad tulemused ( mõju osalejale)
Rollimängude mängimisel suureneb loovus ja spontaansus, tõuseb eneseväljendusjulgus,
tugevneb enesekindlus, samuti kaaslaste märkamise ja vastastikuse toetamise oskus. Paraneb iseseisev suhtlemine, tekib omaalgatus suhtlemisel. Paraneb oskus väljendada oma tundeid ja seisukohti. Tekib oskus märgata ja mõista teisi, areneb empaatiavõime. Inimene muutub teadlikumaks oma sisemistest ressurssidest, tugevustest ja nõrkustest ning on oma elus ja tegevustes, valikute tegemisel muutunud iseseisvamaks. Paraneb probleemilahendamiseoskus uute võimaluste tundmaõppimise kaudu.
AKTIIVSED TEGEVUSED
Tantsutund
*liikumismängud
*rütmika
*seltskonnatants
*peotants
65-80% inimeste vahelisest kommunikatsioonist on mitteverbaalne. Liikumine on maailmakogemise oluliseks aluseks ja seetõttu ka efektiivne vahend inimese kasvamiseks ja muutumiseks. Muutused liikumises viivad muutuseni käitumises. Inimkeha on ressurss, mis ühendab inimkogemuse erinevad aspektid- tunded, mõtted, aistingud, mälestused ja kõik see, mis meid inimesena defineerib. Keha ja meel on omavahel seotud, omades vastastikku mõjuvat toimet inimese tervises ja heaolus.Osalejalt eeldame tahtmist ja huvi liikumise vastu ning ei eelda tantsu- või liikumisalast ettevalmistust – ka hingamine ning kõndimine on juba liikumine ja tants, mis sobib igas vanuses inimesele.
Eesmärk
-
arendada üldmotoorikat, peenmotoorikat, kehatunnetust, silma ja käe koostööd
-
tahte, võimete ja oskuste edasiarendamine
-
iseseisva ülesannete lahendamise oskuse õpetamine
-
suhtlemisoskuse edendamine nii rühma kui ka paaritöös
-
keha juhtimise ehk kehatunnetuse treening
-
liikumisvilumuse, tasakaalustatud liigutuste võimalik saavutamine
-
liikumisaktiivsuse väärtustamine osaleja isikliku positiivse kogemuse kaudu
Oodatavad tulemused (mõju osalejale)
Annab kindlustunde ja usu oma võimetesse, julgust. Tants ja liikumine aitavad ühendada liikumise, loova eneseväljenduse ja kehateadlikkuse ning soodustab enesearengut ja enesehinnangut. Läbi liikumise õpitakse tundma ennast ja maailma ning väljendama kogetut.
Joogavõimlemine
Keha räägib seda, mida sõnad ei suuda( M.Grahaw)
Tegevused
Hea enesetunne sõltub inimesest endast. Üks viis tervist, tuju- ja töövõimet parandad on joogavõimlemine. Joogavõimlemine sobib neile, kes ei taha end väga füüsilisega ära väsitada. Harjutused on jõukohased igas eas inimesele. Harjutuste kompleks, mis koosneb suures osas painutustest ja venitustest, teeb pea selgemaks ja annab kogu kehale heaolutunde. Väga tähtis on hingamine. Kui hingamine ja liigutamine on õigesti kooskõlas, väljuvad mürgid organismist kõige paremini.
Eesmärk
Joogavõimlemise eesmärk on hoida inimese tervist. Joogapraktika on tervenemisele suunatud, mõjudes inimese kõikidele süsteemidele ja funktsioonidele alates luu- ja lihaskonnast lõpetades immuun- ja endokriinsüsteemiga.
Oodatavad tulemused (mõju osalejale)
Joogapraktika on parandanud aju ja siseorganite tööd, lihaste ja närvide koostööd, südametegevust ning teinud keha nõtkemaks. Hingamisharjutused on aidanud rahuneda, teinud tuju heaks ja olemise mõnusaks. Joogavõimlemine on toonud päevadesse rohkem rõõmu ja mängulusti.
Jõusaalitreening
Jõusaalitreening on kui elukindlustus, mis tagab pika ea ja terve eluviisi.
Tegevused
Jõusaalitreening on ideaalne võimalus individuaalselt treenida, saad arvestada oma soove ning võimalikke liikumispiiranguid ja traumasid. Jõusaalitreening on eelkõige ideaalne lihastreening. Lihastreening tähendab oma lihastoonuse ja jõu suurendamist ning see on vajalik nii meestele kui naistele.
Eesmärk
Treenides muutuvad lihased tugevamaks ja vastupidavamaks, tugevneb luustik, suureneb painduvus, kiireneb ainevahetus (lihased, erinevalt rasvast, kasutavad energiat), hoiad ära vanusega kaasneva lihasmassi languse ning näed parem välja ja tunned ennast paremini.
Oodatavad tulemused (mõju osalejale)
-
enesetunne on reibas, töövõime suureneb, haigused ei tule enam kergesti ligi ning suudad igapäevaelus rohkem
-
hiilgav viis stressi maandada
-
kindlaim ja parim viis, kuidas keha soovitud suunas ümber kujundada, muuta välimust
-
regulaarselt treenides on enesetunne värskem, keha nõtkem, valud ja vaevused vähenenud või kaovad täiesti
-
1 lihaskilo enam suurendab põhiainevahetust 100-200 kilokalori võrra päevas
|